Jsou VPN legální?
Služby VPN a její legalizace
VPN je služba, která se stala v posledních letech skvělou příležitostí, jak ochránit své soukromí na internetu. Veškerá komunikace, kroky, které uživatel udělá, prohlížení různých webových stránek, streamování a on-line hry mohou tak být díky aplikaci VPN zahaleny doslova neprůstřelnou clonou. Ovšem uživatelé se samozřejmě ihned ptají na to, zda je tato služba vůbec legální. Mnoho otázek a odpovědí je dohledatelné třeba také na různých fórech, ale firmy, které tyto služby nabízejí nabízejí rovněž zákaznickou podporu, kde je možné se dotazovat na jakékoliv téma týkající se právě VPN. Je ale jistě důležité vědět, zda je služba VPN legální, aby nevznikl problém s porušením zákona.
Jiný kraj, jiný mrav
I tak by mohl vypadat název o legalizaci VPN. Odpověď totiž není zcela jednoznačná. Platí to jen pro některé země ve světě. Zejména Čína, Rusko a dokonce i Bělorusko posoudily, že služby VPN jsou nelegální a tudíž nepovolené. V ostatních zemích je použití VPN povoleno.
Ovšem je třeba také zmínit i to, že to neznamená, že je ve většině zemí povoleno užívat služby VPN, určitě se s nimi nesmí provádět protizákonná činnost, jako je kopírování nebo dokonce prodej drog či jiné nelegální aktivity. Zní to možná neuvěřitelně, ale člověk je tvor vynalézavý, a protože je VPN o skryté identitě, a lidé mají pocit, že je tato nelegální činnost možná. Nikoliv! Za případné porušení zákona hrozí samozřejmě uživatele trest podle právního hlediska dané země.
Bezpečnost především
Moderní svět je bohužel rok od roku jiný a složitější. Zvyšuje se také počet kybernetických útoků, které mají mnohdy opravdu velké následky. Výrobní závody, korporace, ale především vládní organizace používají služby VPN k zabezpečení svého pracoviště, protože jsou to oblasti s velmi citlivými údaji. VPN zabraňuje jejich zneužití a data jsou tak v bezpečí. Některé instituce dokonce svým zaměstnancům neumožňují z bezpečnostních důvodů práci z domova. Je to také proto, aby se data nedostala do nepovolaných rukou.
Jak zabezpečit své soukromí na internetu
Lidé, kteří pracují z domu, ale i ti, kteří mají počítač pro své soukromé účely, stejně jako banky, výrobní závody, úřady, vládní instituce, chtějí mít vše pod kontrolou a veškerá data zabezpečena tak, aby se k nim nemohl dostat. Například spisovatel nebo reportér píší o citlivých tématech, banky mají údaje o svých klientech, jejich účtech, výrobní závody si chrání svá výrobní tajemství a podobně. I v soukromé oblasti jsou lidé vázání na připojení k internetu a jsou oblasti, kde je připojení veřejné. Jsou to knihovny, internetové kavárny, obchodní centra a podobně. Tady není nejen surfování po internetu a jiné internetové činnosti nikterak zabezpečeno.
IP adresa je totiž snadno dohledatelná, a tak si uživatelé, kteří nemají připojení na Wi – fi nebo jiné připojení k internetu zabezpečené službou VPN, nemohou být jisti, že je jejich soukromí ukryto před zvědavýma očima třetí strany. Žádné soukromé informace ani internetová aktivita nebude sledována a uživatel může klidně spát i v případě bankovních transakcí.
A co právní možnosti pro používání VPN
V současné době existuje několik možností, které nabízejí kvalitní služby v oblasti VPN. Mnohé jsou známější a velmi oblíbené například pro rychlost a kvalitu zabezpečení. Tyto faktory jsou nezbytné k tomu, aby byl uživatel spokojený a služby vyhodnotil jako velmi pozitivní. Tyto služby jsou samozřejmě placené, ale existují také VPN služby zdarma. Mezi nimi je ovšem velký rozdíl. Ten je vhodný prozkoumat hned na začátku. Jde především o již zmíněnou rychlost a kvalitu streamování, ale mnohé firmy, podniky i státní instituce kladou především velký důraz na bezpečnost. Propracovanost a softwarové řešení problému je know – how firem, protože jen tak se dá vyřešit nejeden problém a obnova provozu serverů.
VPN nejen na cestách
Internet hýbe světem. Lidé si ani nedovedou představit den bez tohoto připojení. Je to až k nevíře, ale za dobu své existence se internet rozšířil natolik, že je na něm závislý téměř každý obor. Jde nejen o klasické informace, ale i o detailní zpracování dat, studijních materiálů, technické projekty firem, reklamu, bankovní sektor, ale i soukromý sektor, sociální sítě a podobně. Wi-Fi připojení je tedy vyžadováno ve všech koutech světa, a tak je důležité, aby se každý člověk v případě pořízení VPN služby na cesty, řádně informoval, jaké zákony platí v dané zemi. Některé totiž tyto možnosti ukrytí identity na síti považují za nelegální.
Placené služby VPN oproti neplaceným
Každý uživatel má v podstatě dvě možnosti, jak si pořídit právě takovou službu, která mu zaručí soukromí a bezpečné připojení. První je placená služby, která nabízí daleko více možností, má vysokou rychlost, kvalita je rovněž výborná a je zde možnost odblokování jinak placených a tím pádem nedostupných streamovacích programů, jakým je například Netflix. Samozřejmostí je v takovém případě vysoká úroveň zabezpečení. Co se týká druhé možnosti, jde o bezplatné služby, které nabízejí služby s určitým omezením. Rychlost nemusí být na tak vysoké úrovni, jako je tomu u placené služby VPN, stejně tak je tomu i u kvality a pravděpodobnost, že se uživatel podívá na Netflixu na další díl oblíbeného seriálu není zrovna stoprocentní. Placené služby VPN vydělávají peníze na jejich předplatitelích. Zatímco bezplatné služby vydělávají na prodeji údajů o prohlížení inzerentům.
Je tu ještě jedna možnost, která může pomoci uživatelům se rozhodnout, pro jakou službu se na konci rozhodne. Je to služba na určité období zdarma. Je to běžná praxe. Každý má pak právo se po několika denním používání této služby rozhodnout, zda je to pro něj přínosné. Navíc chce mít každý jistotu, že díky připojení VPN může člověk dělat všechny běžné činnosti jako doposud.
Co říci závěrem
Není mnoho zemí, které by VPN považovaly za nelegální. Člověk by neměl mít obavy z toho, že by byla jeho soukromá činnost nějak nelegální. Laicky řečeno, pokud je adresa trvalého bydliště legálně zapsaná, je VPN rovněž považováno za legální.