BONUS

Podpora torrentování

BONUS ZA ROZTOČENÍ ZDARMA

Vyberte si vyhovující plán pro FastestVPN

3.9 / 5
CELKOVÉ SKÓRE
POZITIVA
  • Nejnižší ceny u tříletých a pětiletých tarifů
  • Blokování reklamy a malwaru
  • Až 10 současných připojení
NEGATIVA
  • Neodblokovaný americký Netflix, iPlayer, Prime Video, Disney Plus
  • Podprůměrné rychlosti
  • Slabá stránka podpory
  • Pravidla ochrany osobních údajů nejsou dostatečně podrobná a chybí bezpečnostní audit

FastestVPN

 

FastestVPN je VPN služba sídlící na Kajmanských ostrovech, která nabízí dlouhý seznam funkcí za jednu z nejnižších cen.

K dispozici jsou například vlastní aplikace pro Windows, Mac, Android a iOS a rozšíření pro Chrome a Firefox

Získáte podporu P2P, blokování reklam a malwaru a služba zvládne až 10 současných připojení.

Podpora protokolů je poměrně zastaralá.

Není zde žádný WireGuard a FastestVPN stále podporuje PPTP, který je tak starý a nezabezpečený, že od něj mnoho poskytovatelů před lety upustilo. 

Můžete se však připojit pomocí OpenVPN a IKEv2, které stále skvěle chrání váš provoz před hackery.

FastestVPN má spoustu dalších možností a funkcí, kterými si vás získá, například ochranu proti úniku DNS, kill switch pro ochranu vaší identity, nepřetržitou podporu prostřednictvím chatu a tvrzení o odblokování služeb Netflix, Amazon Prime, Disney Plus a dalších.

Zjistit velikost sítě FastestVPN je větší problém, a to i proto, že společnost sama zřejmě nezná údaje.

 „Servery jsou k dispozici ve více než 40 zemích a na více než 52 místech“, říká jeden velký nadpis. Ale tabulka lokalit vlevo uvádí pouze 33 zemí. 

Text hned pod ním říká, že síť „se rozprostírá ve více než 30 zemích a na více než 39 různých místech„, a stránka VPN pro Firestick uvádí „více než 25“ míst. 

To je více než matoucí a vytváří to špatný první dojem ze společnosti.

Přesto to teoreticky vypadá, že FastestVPN má co nabídnout. Zvláště když zjistíte, kolik to stojí.

Ceny tarifů

Měsíční tarif FastestVPN stojí v průměru přibližně 220 korun, ale u ročního tarifu klesne na nízkých 55 korun měsíčně a při platbě na tři roky dopředu na 25 korun měsíčně.

Na stránce s běžnými cenami je nenajdete, ale web má také stránku s nabídkami, kde jsou ještě levnější nabídky. 

Tříletá cena zde činí 15 korun měsíčně a nově je k dispozici cenově nelišící-se pětiletý tarif také za 15 korun měsíčně.

Pokud se běžně vyhýbáte dlouhodobým smlouvám, tak FastestVPN  také, ale když jsou ceny takto nízké, je riziko velmi malé. 

Pro představu, pětiletá smlouva FastestVPN znamená přibližně 890 korun předem. 

Když se zaregistrujete k „rozumnějšímu“ ročnímu plánu u CyberGhostu, bude po vás požadováno 1150 korun.

Navíc, jak píšeme, FastestVPN má „časově omezenou nabídku“, kdy ke všem účtům (i k měsíčně účtovanému produktu) dostanete 2TB cloudového úložiště Internxt a správce hesel

Při zakoupení 2TB tarifu přímo na webu Internxt stojí samotný tarif přibližně 220 korun českých měsíčně.

Ať už dáváte přednost čemukoli, můžete platit kartou, přes PayPal nebo kryptoměnou

Doba záruky vrácení peněz je však poněkud krátká – 15 dní (většina umožňuje 30 dní, některé i více), takže si hned po registraci otestujte rychlost, odblokování a vše ostatní, co potřebujete.

Ochrana osobních údajů

FastestVPN nabízí více než jen základní funkce pro ochranu soukromí aplikace pro všechny hlavní platformy, ochranu proti úniku informací a kill switch, který vás ochrání, pokud dojde k přerušení připojení VPN.

Společnost trochu pokazila efekt v procesu registrace, když požadovala jméno i e-mailovou adresu.

Můžete samozřejmě zadat, co chcete, takže to nemusí mít vliv na vaši anonymitu, ale musíme se ptát, proč by jakákoli služba VPN – které jsou postaveny na ochraně soukromí a anonymitě – vůbec žádala o zbytečné osobní údaje.

U aplikace pro Windows jsme měli ještě jednu drobnou obavu o soukromí. 

Ta podle všeho využívá Bugsnag, systém pro sledování aplikací a hlášení jejich pádů. 

Něco podobného má mnoho aplikací VPN a neexistuje sebemenší důkaz, že by jej FastestVPN používala k něčemu škodlivému (ačkoli aplikace obsahuje soubory, nemusí Bugsnag vůbec používat). 

Pokud však FastestVPN někdy odesílá hlášení Bugsnag, byli bychom raději, kdyby se chovala podobně jako ExpressVPN, kde to aplikace nedělají, pokud k tomu během instalace nedáte výslovné svolení.

Protokolování

Společnost se snaží vysvětlit svou politiku nezaznamenávání na stránce s nejčastějšími dotazy: „…nesledujeme ani nezaznamenáváme vaše informace s výjimkou některých nezbytných údajů, jako je uživatelské jméno, heslo a pokusy o přihlášení, které provedete na našem serveru, abychom zabránili zneužití funkce vícenásobného přihlášení a vyřešili případné chyby na straně serveru.

Rádi bychom viděli všechny informace, které společnost zaznamenává, ne jen příklady. FastestVPN také říká „podrobnosti naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů“, ale tam je informací o protokolování relací ještě méně.

Přesto je zde více podrobností o tom, co společnost nezaznamenává, zejména v tomto odstavci: „Vaše protokoly nijak neukládáme. 

Veškeré informace nebo protokoly týkající se historie vašeho procházení – navštívené webové stránky, stahovaný nebo streamovaný obsah, cíle vašeho provozu nebo dotazy DNS – zůstávají jen a pouze u vás.

Ačkoli to zní skvěle, FastestVPN neprošla bezpečnostním auditem ani auditem zaměřeným na absenci logování, aby svá tvrzení ověřila. 

Nezbývá než věřit, že služba funguje tak, jak je slíbeno.

Nastavení

Instalace aplikace FastestVPN pro systém Windows začala špatně, když nás systém Windows varoval před svým instalačním programem. 

‚Microsoft Defender SmartScreen chránil před spuštěním nerozpoznanou aplikaci‘, informoval nás stroze.

To bude pravděpodobně proto, že se jedná o zcela nový soubor, který SmartScreen zatím nerozpoznal. 

Při podrobnější kontrole jsme si však také všimli, že instalační soubor FastestVPN není digitálně podepsaný. 

To je špatná zpráva, protože podepisování je standardní metoda, jak prokázat, že spustitelný soubor pochází od očekávaného dodavatele.

 Antivirové aplikace obecně považují nepodepsané aplikace za méně důvěryhodné a je pravděpodobné, že i to přispělo k chybě SmartScreen.

Téměř každý jiný poskytovatel VPN, kterého jsme zkoumali, používá digitálně podepsané instalační soubory a soubory aplikací, aby snížil pravděpodobnost problémů, takže se snažíme pochopit, proč FastestVPN nemůže udělat totéž.

Instalační program je však navzdory varování SmartScreenu zcela bezpečný. Jakmile jsme systému Windows sdělili, že je soubor bezpečný, mohli jsme aplikaci nainstalovat téměř všude.

Téměř? 

Ano – druhý problém znamenal, že jsme ji nebyli schopni spustit na našem hlavním testovacím systému a dlouhé rozhovory s podporou FastestVPN problém nevyřešily.

Musíme to počítat jako černý puntík proti FastestVPN, protože se jedná o velmi jednoduchý systém Windows 10 a aplikace FastestVPN je jediná z 25 v posledních testech, která odmítla běžet.

Aplikaci se nám však podařilo zprovoznit i na jiných systémech, takže nevíme, jak typická může být naše zkušenost. 

Je možné, že si aplikaci nainstalujete a hned ji zprovozníte.

Aplikace pro Windows

Klient FastestVPN pro Windows vypadá dobře, má jasné a veselé rozhraní. Preferovaný server je přehledně zobrazen, ostatní můžete rychle procházet v seznamu a velké tlačítko Smart Connect vás ochrání na požádání.

To však ne vždy fungovalo podle očekávání. 

Na webových stránkách FastestVPN se uvádí, že Smart Connect by měl automaticky vybrat nejlepší umístění, ale my jsme zjistili, že se prostě připojil k tomu, co jsme zvolili naposledy. 

To není katastrofa – Mullvad a několik dalších poskytovatelů žádnou možnost aplikace „nejlepší server“ nemá – ale je to trochu matoucí, dokud na to nepřijdete.

Seznam umístění neobsahuje žádné údaje o zatížení serverů nebo latenci, které by vám pomohly s výběrem serveru, ale jinak je jeho používání snadné. 

Seznam je řazen abecedně, má pole pro vyhledávání, které urychluje nalezení konkrétní země, a systém oblíbených serverů, který zobrazuje nejčastěji používané servery v horní části seznamu.

Všimli jsme si jedné zvláštnosti v tom, jak aplikace zpracovává umístění na úrovni měst. 

Lokality v USA mají názvy měst, například „USA (Dallas)“ a „USA (New York)“. 

Ostatní země s více než jedním místem mají pouze číslo, například „Švédsko 1“ nebo „Švédsko 2“. 

Pokud se připojujete k menší zemi, jako je Belgie, nemusí na tom záležet: místa budou blízko sebe. 

Pokud však vybíráte mezi „Austrálie 1“ nebo „Austrálie 2“ nebo „Kanada 1“ a „Kanada 2“, mohou být místa od sebe vzdálena tisíce kilometrů, což je dost na to, aby byl rozdíl v rychlosti značný.

I když jsme polohu změnili, aplikace ji pravidelně měnila na jinou. 

Když jsme například přepnuli protokoly a vrátili se na domovskou stránku, aplikace přepnula naši polohu na Austrálii (pravděpodobně proto, že byla v seznamu první). A když jsme aplikaci zavřeli a znovu spustili, často se nám zobrazilo jiné výchozí umístění.

Nastavení jsou omezena na minimum, s několika možnostmi výběru protokolu (OpenVPN TCP nebo UDP, IKEv2, L2TP, PPTP) nebo spuštění klienta se systémem Windows, automatického opětovného připojení v případě přerušení připojení VPN a zapnutí nebo vypnutí přepínače.

K dispozici je také funkce Split Tunneling, i když ta nefunguje zcela podle našich očekávání.

U většiny poskytovatelů umožňuje funkce split tunneling definovat aplikace, které nebudou používat VPN 

(můžete například hrám říct, aby používaly běžné připojení, čímž se zvýší výkon).

U aplikace FastestVPN pro Windows můžete pouze definovat webové stránky nebo IP adresy, na které nebude provoz přesměrován přes VPN. 

To má určitou hodnotu – pokud například nějaká webová stránka nefunguje s VPN, přidejte ji do seznamu a budete ji moci používat, i když jste připojeni. 

Není to však tak užitečné jako rozdělené tunelování pomocí aplikace, se kterým se setkáte u většiny poskytovatelů.

Přepínač FastestVPN pro Windows jsme nemohli otestovat na našem běžném recenzním systému kvůli problémům s instalací, které jsme zmínili výše. 

To je problém, protože pro správné porovnání výsledků mezi poskytovateli si musíme být jisti, že jsou hodnoceny na identické instalaci.

Předchozí testy přepínače FastestVPN ukázaly, že při přerušení připojení blokuje přístup k internetu, ale s velmi krátkým zpožděním, snad jen zlomek sekundy.

To je vše, co stačí k odhalení vaší IP adresy, což je špatná zpráva, pokud je anonymita vaší hlavní prioritou.

Je to však také lepší než u mnoha poskytovatelů, a pokud vás zajímá spíše ochrana vašeho provozu před hackery, je velmi nepravděpodobné, že by někdo dokázal zachytit užitečné informace během krátké doby, kdy jste odhaleni.

Podívali jsme se na nízké úrovni, co dalšího se může dít pod kapotou, a zjistili jsme další problém: klient ukládal naše přihlašovací údaje k serveru do textového souboru při každém připojení a po ukončení relace je neodstranil. 

Pokud jste byli infikováni škodlivým softwarem, je možné, že by to mohlo shromáždit vaše přihlašovací údaje a umožnit hackerům připojit se k FastestVPN prostřednictvím vašeho účtu.

Je velmi nepravděpodobné, že by se to stalo, ale i tak je to nešikovný způsob, jak nakládat s údaji o vašem účtu. 

Jistě nepotřebujete mít celoživotní zkušenosti s internetovou bezpečností, abyste si uvědomili, že ukládání přihlašovacích údajů uživatele v prostém textu je pravděpodobně špatný nápad.

Aplikace pro Mac

Aplikace FastestVPN pro Mac vypadá podobně jako verze pro Windows, má téměř totožné barevné schéma a seznam umístění.

Je však málo konfigurovatelná. 

Na stránce Nastavení VPN máte na výběr pouze protokol (IKEv2, IPSec, OpenVPN UDP nebo TCP). Pro nás zvolila jako výchozí protokol IKEv2, i když si nejsme jisti proč, protože nám to neumožnilo přístup ke všem lokalitám FastestVPN. 

Změna na OpenVPN trochu rozšířila seznam serverů, ale mnoho uživatelů si pravděpodobně neuvědomí, že to musí udělat.

Stránka FastestVPN v Mac App Store neukazuje žádné aktualizace od června 2020, což naznačuje, že v dohledné době nedojde k žádnému vylepšení.

Aplikace pro Mac nám při reálném používání nezpůsobila žádné potíže. 

Doba připojení byla průměrná, ale přijatelná, a nezaznamenali jsme žádné pády ani výpadky připojení.

Recenze uživatelů online naznačují, že ne každý má takové štěstí. 

V našich vlastních recenzích nebereme v úvahu hodnocení obchodu s aplikacemi, ale hodnocení FastestVPN 2,1 z 5 je tak špatné, že musí stát za zmínku. 

Pokud je pro vás výkon Macu důležitý, po registraci se ujistěte, že jste v 15denní lhůtě záruky vrácení peněz provedli všechny potřebné testy.

Aplikace pro iOS

Aplikace FastestVPN pro iOS nás okamžitě zaujala, i když ne zrovna z těch nejlepších důvodů. 

Její hodnocení v obchodě s aplikacemi je ještě nižší než u verze pro Mac, a to 1,9 z 5, a za poslední dva roky se dočkala pouze dvou relativně drobných aktualizací.

Rozhraní je trochu změněno, aby vyhovovalo malým rozměrům zařízení, ale jinak vypadá a působí v podstatě stejně.

Máte k dispozici o zlomek více nastavení než na Macu.

Základní výběr protokolů je stejný (IKEv2, IPSec, OpenVPN UDP a TCP), ale aplikace obsahuje také funkci „Smart Tunneling“ 

Funkci Smart Tunneling jsme otestovali tak, že jsme do seznamu přidali stránku WhatIsMyIPAddress.com a zkusili k ní přistupovat s vypnutou VPN.

Aplikace si všimla, co děláme, připojila se k VPN, webová stránka se objevila a zobrazila naši novou IP adresu.

Jedná se o velmi nedostačující aplikaci a kombinace příšerného hodnocení a nedostatku posledních aktualizací musí být znepokojující. 

Její používání je však dostatečně snadné, a pokud potřebujete pouze základy VPN, pak by vám mohla stačit.

Aplikace pro Android

Aplikace FastestVPN pro Android je s hodnocením 3,6 z 5 nejlepší v celé řadě ostatních aplikací. 

Instalace byla jednoduchá, stejně jako u jiných aplikací, a během několika minut jsme mohli začít pracovat.

Aplikace vypadala podobně jako nabídka FastestVPN pro iOS, se stejným barevným schématem, seznamem polohy a celkovým rozložením obrazovky. 

Pokud používáte jednoho mobilního klienta, můžete hned používat i druhého.

Klient vám na stránce Nastavení nabízí o něco více možností. 

Po výběru protokolu (na výběr jsou například protokoly IKEv2, OpenVPN UDP a TCP) získáte možnost zapnout nebo vypnout vypínač zabití aplikace.

K dispozici je také možnost Rozdělit tunelování. 

Špatnou zprávou je, že nefunguje jako žádná z ostatních – dobrou zprávou však je, že se podobá spíše flexibilnější funkci Split Tunneling, kterou vidíme všude jinde: umožňuje zvolit, které aplikace tunel VPN používají a které ne.

Celkově je tedy aplikace pro Android pravděpodobně naším tipem z řady FastestVPN. 

Stále má málo funkcí a náročné uživatele pravděpodobně neuspokojí, ale pokud jsou vaše potřeby jednoduché, může vám stačit.

Výkonnost

Webové stránky FastestVPN se nestydí za své pověření k odblokování webových stránek a chlubí se tím, že služba umožňuje

 „streamovat, ukládat do vyrovnávací paměti, sledovat a poslouchat obsah, který je cenzurovaný a geograficky omezený – odkudkoli na světě“.

Naše reálná zkušenost byla trochu jiná. 

Dobře; velmi odlišná. Zkoušeli jsme se připojit k několika serverům FastestVPN, ale nepodařilo se nám dostat k BBC iPlayer, americkému Netflixu, Amazon Prime ani Disney Plus.

Pokud je odblokování hlavní prioritou, existuje mnoho mnohem lepších možností. 

CyberGhost, ExpressVPN, Hotspot Shield, NordVPN, ProtonVPN, Surfshark a další v nedávných recenzích odblokovaly 100 % našich testovaných služeb.

Naše testy ochrany soukromí přinesly pozitivnější výsledky, kdy na několika webech nebyly zjištěny žádné úniky IP nebo DNS.

FastestVPN zahrnuje také blokování reklam. 

Je velmi základní, ale v našich testech blokovala obsah některých nejběžnějších reklamních serverů. 

Lepších výsledků však dosáhnete instalací specializovaného blokátoru reklam, jako je například uBlock Origin

Naše testy rychlosti zjistily, že FastestVPN dosahuje rychlosti 220-240 Mb/s s připojením OpenVPN ve Velké Británii a 300-325 Mb/s při použití IKEv2.

Navzdory názvu to má k nejrychlejší VPN daleko. 

Nejlepší poskytovatelé VPN dosahují u OpenVPN dvojnásobných rychlostí a ještě více 

(Mullvad dosáhl při nedávném testování rychlosti 480-490 Mb/s). 

VPN vybavené protokolem WireGuard obvykle dosahují rychlosti 500-700 Mb/s a náš současný rychlostní lídr TorGuard dosáhl s tímto protokolem maximální rychlosti 950 Mb/s.

200-300Mb/s je však pro mnoho situací naprosto dostačující a FastestVPN u nás zabodovala, protože poskytuje podobně schopné rychlosti v celé své síti. 

Nečekali bychom například, že spojení z Velké Británie do Brazílie bude rychlé, ale i tak nám poskytlo překvapivě rychlých 230-250Mbps.

Podpora

Stránky podpory FastestVPN jsou podprůměrné a trpí mnoha problémy.

Přestože je zde například spousta článků, rady jsou často nedostatečné. 

V příručce „zvýšení mé rychlosti“ se píše, že „u FastestVPN není rychlost vašich služeb obecně ohrožena, ale je také zvýšena“, a dále se uvádí: „Pokud se v určitém okamžiku setkáte s jakýmkoli problémem týkajícím se rychlosti, pak vězte, že musí dojít ke kritické chybě na zadním konci operací VPN.“ Dále se zde navrhuje použití nefunkčního protokolu PPTP pro maximalizaci rychlosti, přičemž se pouze upozorňuje, že má „slabší šifrování na rozdíl od L2TP a OpenConnect“.

Jiný článek navrhuje, že pokud VPN stále vypadává, měli byste vypnout jakýkoli firewall třetí strany. 

Je jistě možné, že bezpečnostní aplikace mohou být v konfliktu s VPN, ale problém byste měli vyřešit přidáním VPN jako výjimky, nikoliv ohrožením bezpečnosti úplným vypnutím brány firewall. 

Srovnejte špatné rady FastestVPN s touto stránkou ExpressVPN, která poskytuje mnohem více (a mnohem bezpečnějších) rad.

Naštěstí má FastestVPN k dispozici také podporu na chatu a můžete také přímo poslat e-mail na podporu.

Naše problémy s instalací systému Windows nám poskytly příležitost zjistit, co všechno tým podpory dokáže, protože jsme poskytli spoustu podrobností o našem problému na nízké úrovni: stopy zásobníku, události systému Windows, hlášení o problémech a další.

Výsledky nebyly nijak zvlášť působivé, protože jejich odpovědi většinou ignorovaly naše informace a vrátily se k obecným odpovědím typu „odinstalujte a přeinstalujte“.

Přesto byly naše problémy s nastavením neobvykle komplikované a agenti podpory se očividně snažili pomoci. 

Také doba odezvy byla přiměřená, dvě až tři hodiny, takže byste neměli dlouho čekat na radu ohledně vašeho konkrétního problému.

Recenze FastestVPN: Závěrečný verdikt

FastestVPN má špatné webové stránky, nižší rychlosti, zřídka aktualizované a špatně navržené aplikace. 

Může vypadat levně za 16 korun měsíčně u pětiletého plánu, ale to není dost peněz na to, aby se udržel, natož aby se něco zlepšilo.

Pokud máte omezený rozpočet, podívejte se raději na nejlepší levné poskytovatele VPN, jako je Private Internet Access, Atlas VPN nebo Ivacy.