BONUS

Jednoduché ovládání

4.3 / 5
CELKOVÉ SKÓRE
POZITIVA
  • Chrání až 5 zařízení
  • Přitomný Killswitch
  • Silné zabezpečení
NEGATIVA
  • Automatická obnova předplatného
  • Často nepřesné data o přenosu internetu
  • Platepní metody se liši podle regionu

Hide My Ass VPN

Píše se rok 2005 v Anglickém Norfolku, kde v lavici střední školy sedí šestnáctiletý Jack Cator a snaží se obejít virtuální zabezpečení školy, aby si mohl pustit hudbu na školním počítači. Během pár hodin měl Cator první verzi HideMyAss!, kterou začal šířit mezi své spolužáky. Ale co vlastně vytvořil?

Frustrovaný školními firewally vytvořil Jack Cator za pár chvil webovou proxy stránku. Ta se díky obcházení školních restrikcí rychle těšila oblibě mezi jeho spolužáky. Když Cator viděl, kolik lidí si jeho stránku oblíbilo, rozhodl se přidat reklamy a proxy webovku zpeněžit.

O HideMyAss!

V roce 2009 se z pouhé proxy webovky stal plnohodnotný poskytovatel VPN. V roce 2013 HideMyAss přidala software pro anonymizaci internetového provozu z mobilních zařízení. V roce 2014 společnost představila službu HideMyPhone!, která uživatelům mobilních telefonů umožňovala, aby jejich hovory vypadaly, že přicházejí z jiného místa. Šest let poté, co byla HideMyAss představena jako VPN poskytovatel, v roce 2015, byla společnost odkoupena českou firmou zabývající se kybernetickou bezpečností AVG Technologies, tu o rok později získala další česká softwarová společnost Avast. HideMyAss je v současné době stále ve vlastnictví společnosti Avast.

Image webovek a společnosti

Webové stránky HideMyAss jsou přesně to, co stojí za zmínku. Obsahují totiž naprosto nepřeberné množství vtípků, které mají připomínat náctiletého zakladatele společnosti. Teenagerské postoje, úšklebky a neomalené vtipy se objevují téměř na každé stránce. Bez VPN jste „odhalení jako evangelikální nudisté“, tvrdí společnost; rychlosti ostatních poskytovatelů jsou „pomalejší než artritická želva“ – a to jsou, prosím pěkně, jen první dva odstavce domovské stránky!

Všechny vtipy a hlášky těsně v závěsu následují ilustrace antropomorfního maskota společnosti – osla Jacka, v různých situacích – omdlel na židli poté, co koukal na Netflix, s vytřeštěnýma očima poté, co byl přistižen na záchodě, nachytán v lotosové pozici, zatímco kolem něj pluje elektronika.

Tento přístup k prezentaci společnosti je rozdělující, ale bezpochyby originální.

Textový obsah HideMyAss není tak výrazný jako jeho vizuální gagy, ale je přítomen, pokud trochu hledáte. Většina informací se nachází na blogu společnosti, kde je volně uspořádána do kategorií, jako je Soukromí, Svoboda online a Novinky o produktech. Příspěvky sahají od přehledů šifrování, přes průvodce streamováním až po aktualizace globálních zákonů na ochranu soukromí.

Aplikace HideMyAss

Aplikace HideMyAss jsou navrženy s ohledem na jednoduchost.

Domovská obrazovka vás tedy nebombarduje statistikami a možnostmi; spíše vám nabízí tři možnosti režimu: Instant, Location a Freedom.

Okamžitý režim dělá přesně to, co jeho název napovídá. Klikněte nebo klepněte na tlačítko a aplikace vyhledá váš nejbližší a nejrychlejší server, a připojí vás k němu,

Režim umístění vám pak zase umožňuje prozkoumat úplný výběr serverů HMA. Můžete procházet celý seznam zemí, měst a míst, kde má HideMyAss umístěné své servery. Můžete zobrazit doporučené servery HideMyAss nebo si také můžete sestavit vlastní seznam oblíbených pro snadný přístup v budoucnu.

Režim svobody vás připojí k nejbližšímu serveru v zemi „svobodného projevu“ – definované HideMyAss jako zemi bez (nebo s minimální) cenzury internetu. Je to dobrá volba pro cestovatele nebo obyvatele restriktivních zemí, ale samozřejmě tušíme, že většina uživatelů tento režim nebude potřebovat.

Věříme, že aplikace jsou uživatelsky příjemné a jednoduše použitelné.

Rychlost

Je velmi nepravděpodobné, že byste jakkoli zrychlili či maximalizovali své připojení pomocí VPN. Data se sice šíří rychle, ale když se server VPN z nějakého důvodu zastaví, zpoždění jsou nevyhnutelná. Ke snížení rychlosti dochází také na základě faktorů, jako je zatížení serveru, síla šifrování a kvalita hardwaru, takže není možné předvídat, jak rychlá bude vaše VPN.

Rychlosti VPN hodnotíme na základě jejich srovnání s rychlostmi ostatních špičkových poskytovatelů VPN, které jsme zkontrolovali. Existuje několik trendů, které používáme jako měřítka: místní připojení by měla být v rámci 80 % základní rychlosti, spojení Evropa-Severní Amerika by měla být v rámci 60 % základní rychlosti a ostatní připojení by (většinou) měla být v rámci 80 % základní rychlosti.

HMA zde nezklame, místní rychlosti dosahují 85 procent. A ani delší vzdálenosti nejsou problém. Spojení mezi Evropou a Severní Amerikou stále spadají do 75 % základních rychlostí, a to i když jsou natažena mezi západním pobřežím USA a pevninskou Evropou.

Zabezpečení

Hlavní roli v bezpečnosti hrají takzvané VPN protokoly. Mají významnou zásluhu také na spolehlivosti a rychlosti vašeho připojení. Zatímco základní struktura připojení VPN je vždy stejná, protokol určuje jemnější detaily jak šifrování, tak přenosu vašich dat.

Nabízí se čtyři protokoly, i když v aktuálních verzích aplikací mezi nimi nelze přepínat (s výjimkou „aplikace“ pro Linux). Pokud nepoužíváte starší aplikaci nebo ručně nakonfigurované připojení, budete omezeni na jeden protokol, založený na vašem operačním systému.

  • OpenVPN – OpenVPN je nejoblíbenější protokol VPN, a to z dobrého důvodu: je rychlý, bezpečný, všestranný a má open-source. Používají ho aplikace HideMyAss pro Windows a Android a je doporučeno i pro uživatele Linuxu.
    Protokol OpenVPN od HMA používá šifrování AES-256, algoritmus, který doporučuje většina bezpečnostních expertů. Aplikace pro Windows umožňuje přepínat mezi UDP (pro rychlost) a TCP (pro spolehlivost); Uživatelé Androidu jsou omezeni na UDP.
  • IKEv1/IPsec a IKEv2/IPsec – Apple a protokol OpenVPN spolu moc nevycházejí; většina vývojářů aplikací VPN se proto rozhodla používat protokol IKEv2/IPsec schválený společností Apple. HMA je jedním z těchto vývojářů, takže IKEv2/IPsec je protokol používaný aplikacemi HMA pro macOS a iOS.
  • L2TP/IPsec – Starší aplikace pro Mac a Windows podporují L2TP/IPsec, starší protokol, který je pomalejší než IKEv2/IPsec a OpenVPN.
  • PPTP – Je k dispozici ve starších aplikacích pro Mac a Windows, je to nejstarší protokol VPN a tak není překvapením, že je nejméně bezpečný. Po špatných zkušenostech a historii tohoto protokolu, by neměl být používán pro nic, byť jen vzdáleně citlivého. Je ale rychlý, takže jej někteří lidé rádi používají pro streamování, video chatování a další aplikace, kde na rychlosti záleží.

 

Kill Switch neočekávané výpadky připojení jsou nepříjemné, ale s VPN jsou potenciálně nebezpečné. Váš prohlížeč, torrent klient a další internetové aplikace budou nadále odesílat a přijímat data přes vaše nezabezpečené připojení, což může způsobit únik vaší IP adresy, hesel a dalších osobních údajů.

Aby se tomu zabránilo, většina aplikací VPN, včetně HideMyAss, obsahuje funkci zvanou Kill switch. Tahle funkce zde však funguje trochu jinak než u většiny ostatních: namísto blokování veškerého provozu při odpojení VPN blokuje přístup k síti pouze aplikacím, které určíte.

Možnost přizpůsobení funkce je úhledná, ale některým to může připadat nepohodlné. Přeci jen každou aplikaci, kterou chcete zablokovat, musíte vybrat ručně. Pokud si nainstalujete novou aplikaci a zapomenete ji přidat do seznamu, nebude to touto funkcí ovlivněno. Bylo by hezké mít možnost blokovat veškerý provoz, nikoli pouze aplikace, které se dostanou na seznam.

Navíc aplikace HideMyAss pro Windows a macOS sice nabízejí funkci Kill switch, avšak mobilní aplikace jej aktuálně stále neobsahují.

IP Shuffle, je důležitá, protože síť VPN může skrýt vaši skutečnou IP adresu před internetem, ale nová adresa, kterou máte přidělenou, může být stále použita ke spojení vašich různých aktivit (pokud ne nutně zpět k vám). Funkce IP Shuffle společnosti HMA pro Windows, macOS a Android pomáhá toto riziko zmírnit automatickým získáváním nové IP adresy ve vámi zvolených intervalech.

Tuto funkci můžete nastavit tak, aby získala novou IP adresu tak často, jak chcete: jednou denně, dvakrát denně, jednou za hodinu, desetkrát za hodinu nebo kdekoli mezi tím. Vaše připojení se při přepínání IP adres nakrátko přeruší, takže je důležité při používání IP Shuffle povolit funkci Kill switch, abyste během těchto období zabránili úniku dat.

Cena služeb

Nabízena je pouze jedna úroveň: neomezenou šířku pásma a pět současných připojení. Nelze zakoupit žádná další připojení ani jiné doplňky.

Ke zkoušce se nabízí bezplatná sedmidenní zkušební verze, k jejímu získání však budete muset zadat své platební údaje. Po vypršení zkušebního období vám bude účtováno 83,88 $ za 12 měsíční platební plán; při přihlašování ke zkušební verzi si nemůžete vybrat žádný jiný plán.

Jeden měsíc služby samostatně, stojí 11,99 USD, avšak při nákupu na 12 měsíců předem, tato cena klesne na 6,99 USD za měsíc. Nákupem 24 měsíců předem, snížíte měsíční cenu na 4,99 USD (při celkové jednorázové platbě to bude tedy 119,76 USD), třiceti denní záruka vrácení peněz je k dispozici pro všechny plány předplatného.

K uplatnění 30denní záruky ovšem budete muset vyplnit formulář žádosti o vrácení peněz. Zásady refundace HideMyAss také uvádějí, že nebudete mít nárok na vrácení peněz, pokud překročíte 10 GB využití šířky pásma nebo 100 připojení, a to i v případě, že spadáte do 30denního okna, takže pečlivě procházejte, dokud si nebudete jisti, že chcete zůstat u HideMyAss.

Platit lze kartami Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB, PayPal nebo Skrill. Nejsou nabízeny žádné anonymní platební možnosti, jako jsou kryptoměny nebo dárkové karty maloobchodníků, což je za nás nevýhoda.

Závěrem 4*/5*

HideMyAss nás okouzlila svým designem a oslími ilustracemi, zaujal nás způsob prezentace firmy, i aplikace, které jsou dle nás vyladěné k dokonalosti. Vynikající rychlost, přehlednost a zajímavé bezpečnostní funkce osladily obchod – pokud jde o uživatelskou přívětivost, tak si zcela bez výčitek zaslouží naši pochvalu.

Možnosti serveru jsou snad nejlepší, jaké jsme kdy viděli, pokrývají celý svět a zahrnují mnoho zemí, což žádný jiný poskytovatel nedělá.

Samotná VPN je vynikající, a zvláště přitažlivá pro příležitostné uživatele a ty, kteří jsou s VPN noví. Ale zásady HideMyAss zanechávají něco, co je třeba plnit – z právního hlediska společnost čelí velkému tlaku ze strany vlády Spojeného království, aby sledovala své uživatele (nebo alespoň vedla záznamy o tom, kdo jsou), a není to jen tak něco, co může jednoduše odmítnout.

Úsudkem její jurisdikce však je, že kdo chce ochranu před úřady a vládním dohledem, má se poohlídnout u jiného poskytovatele. Vzhledem k částečnému protokolování IP adres Hide My Ass!, to není ta nejlepší volba pro osoby posedlé soukromím. Pokud jste však průměrný občan, který není ani cílem sledování, ani kyberzločincem a chcete jednoduše maskovat svou polohu, vyhýbat se webovým sledovačům a držet ISP a správce sítě na uzdě, HideMyAss může být právě to, co hledáte.