O tom, že žijeme v době internetu není pochyb. A víme že nám tato doba drtivou většinu běžných činností ulehčuje. Dokonce tak nějak napříč generacemi tušíme, jak velké pokroky se spolu s internet a technologií dějí den ode dne. O čem se však mluví méně, je úskalí této pokrokové doby.

Úměrně tomu, kolik času zvyknete trávit surfováním, vám budou pravděpodobně nástrahy online světa bližší. Pokud ovšem počítač využíváte střídmě, možná vás zaskočí, co vše vás může na internetu potkat. Krádež dat, hackeři, nabourání webkamery,… Máte ponětí, kdo všechno vidí vaše data a fotky? Vaši historii? Možná to nejste pouze vy.

Internet jako veřejná nástěnka

O čem to tady mluvíme? To je jednoduché. Na internetu existuje více než vtipná videa dětí, roztomilé fotky koťátek a úvodní nástěnky sociálních sítí. Koneckonců, i do vašeho deset let starého profilu na facebooku, jehož heslo si již nepamatujete, se vám může někdo nabourat. Ono, kromě online seriálů, které vám pomáhají zabíjet nudu, kromě vašich přátel, jejich fotek a videí z dovolené, se totiž, na internetu, nachází i lidé, stránky a “roboti“, kteří mají s vaším online světem trochu nekalé úmysly.

Vpn je cesta

Naštěstí všude na světě existuje dost koumáků, právě takových, co pomáhají dělat věci den ode dne jednodušší a jednodušší. A jedni z nich přinesli na trh VPN (Virtual Private Network) neboli soukromá virtuální síť. A ta nám může pomoci se chránit.

Co je VPN?

Privátní připojení – VPN – je služba, která vám umožňuje šifrované připojení k internetu. Čímž napomáhá ochraně vašich osobních údajů a posiluje soukromí online. VPN pomáhá, aby vaše data, tvořená časem stráveným online, nebyla vystopovatelná a aby nebyla zaznamenávána například hackery nebo prodávána reklamním makléřům.

Jak VPN funguje?

Abychom to pochopili, musíme si napřed ujasnit, jak cestují informace po internetu. Je to stejné, jako nervový systém člověka – když se píchnete do prstu, musí ten signál plout do mozku a z něj zase zpátky, abyste si uvědomili, kde a co vás bolí, nebo že to teda vůbec bolí.

Podobné je to s internetem. Jde o to, že když jste na internetu, tak při každé akci (odesílání, vyhledávání,…), odesíláte určité informace k určitému serveru. Ty informace, ale i spolu s dalšími, jako je například vaše IP adresa nebo jiné zdroje o vás, putují k danému serveru, který obsahuje vámi vyhledávané informace a pak zase zpátky k vám. 

Tak se k vám dostanou požadované informace. A pokud nemáte VPN, tak kdykoli v tomto procesu, kdekoli na této trase vašich informací může být někdo, kdo je zachytí. Zjistí tak, nejen vaši IP adresu (a díky toho i zemi/město, odkud tohle připojení proběhlo), ale také co jste vyhledávali, či jak často vyhledáváte tohle nebo tamto. A tyto informace pak prodá reklamním makléřům nebo jiným poskytovatelům služeb, kteří na vás začnou cílit reklamy, aby zvýšili pravděpodobnost nákupu. 

Po jistém čase takového sledování vašich akcí na internetu, dokáží odhalit jisté vzorce ve vašem online chování – jaké fotky lajkujete, jaké stránky pravidelně navštěvujete, že každé pondělí čtete zprávy, veškeré vaše koníčky a zájmy. A tím dokáží ovlivnit kdy, a co vám ukážou, abyste si od nich nakoupili, abyste viděli, co chtějí, abyste viděli, protože už tuší, jak budete reagovat.

Inu, pokud se připojíte skrz VPN, do vaší cesty za informacemi se dostane mezizastávka – server VPN. Mezi vaším připojením a serverem poskytovatele VPN nastane šifrované spojení. Takže nikdo nemůže zjistit ani ukrást informace o vašem vyhledávání, protože dál internetem se tyto informace šíří od serveru VPN, který ovšem pozměnil IP adresu tohoto vyhledávání. A tak hackeři, reklamní makléři a dokonce ani poskytovatel vašeho internetového připojení nemůžou zjistit, že dané vyhledávání putuje od vás. Jde o takzvaný „šifrovaný tunel“.

Jakou vpn vybrat a bude stačit?

Jde o to, že reálně není možné být na internetu stoprocentně anonymní. Prostě to nejde. Ovšem VPN je právě ten nástroj, který nás k anonymitě dokáže dostat tak blízko, jak to jen jde. 

Veškerý obsah, který na internetu hledáte, VPN zakóduje tak, aby zůstal skrytý před třetími stranami. Vytvoří pro tento obsah kód/šifru, která bude pro ostatní uživatele nečitelná.  Celá tato informace putující internetem, bude pro všechny přihlížející nesmysl. Smysl bude dávat jen vám a vašemu poskytovateli VPN služby.

Ovšem žádná šifra není neprolomitelná, obzvláště pokud máte dostatek času a informací. A proto by pro vás mělo, mimo jiné, také zajímat, jak daná VPN chrání své klienty, před dešifrací. Také by vás mělo zajímat: 

  • Protokoly VPN – Mezi nejznámější patří OpenVPN, WireGuard a IPSec IKEv2. Jsou základem každé VPN, skládají se ze šifrovaných standardů a z přenosových protokolů, které poskytují rychlý a bezpečný přístup k serverům VPN umístěným všude na světě.
  • Pokrytí servery – dobrý poskytovatel VPN služeb by měl disponovat bohatým pokrytím serverů po celém světě.
  • Zatížení serverů – Čím větším množstvím poskytovatel VPN disponuje, tím méně jsou jednotlivé servery vytížené. Čím méně jsou servery vytížené, tím rychlejší poskytuje VPN připojení.
  • Multi-hop – zajímavá funkce VPN, která směřuje váš provoz skrz několik serverů současně.

V neposlední řadě je tedy důležité i

  • Šifrování VPN – ověřte si, jaký způsob šifrování daný poskytovatel VPN využívá a zda je daný způsob v souladu s aktuálními standardy. (Momentálně AES-256.)

To, co byste u VPN řešit neměli, ale samozřejmě budete, je cena. Pokud vás za dobu čtení tohoto článku napadlo, že byste se rádi cítili v bezpečí, a že byste si jednoduše stáhli jakoukoli VPN zdarma z internetu, a nic víc byste už nikdy nemuseli řešit. Pojďme se spolu však podívat na to, proč to nedělat.

Je tedy vpn zdarma dobrý nápad?

V tomto bodě se podíváme na pár důvodů, proč je lepší zvolit si placenou verzi VPN, před tou zdarma. Ale to, co byste měli mít neustále na paměti je, že přemýšlíte o vlastním bezpečí. A za to si vždy stojí připlatit, protože pokud se neoplatí připlatit si za své bezpečí, tak potom za co? 

  1. Reklamy – snad všichni jsme už někdy zažili vyskakovací reklamy. Ty dokážou naprosto zničit naše zkušenosti s používáním internetu. Bezplatné sítě VPN většinou obsahují spoustu takovýchto reklamních skriptů, které vývojáři instalují z nejrůznějších důvodů. Byť důvody, pro umístění reklam, mohou být různé, nic to nemění na tom, že neustále vyskakující okna jsou opravdu frustrující, a zcela znehodnocují náš uživatelský zážitek, z užívání takovéto VPN služby.
  2. Omezená data – je jedna z mnoha nevýhod bezplatné VPN. Většina neplacených VPN poskytuje uživateli jen omezené, velice skromné, množství dat, která může spotřebovat. Často se jedná pouze o cca 100 – 200 MB volných dat. Takže jakékoli sdílení souborů, streamování nebo jednoduché procházení internetu může trvat déle než obvykle.
  3. Malware – je přímo alarmující, že přibližně 30 % volně stažitelných VPN obsahuje malware. Po chvilce využívání takovýchto VPN si uživatelé začínají stěžovat na problémy s baterií, vypínání zařízení či stahování neznámých souborů.
  4. Sledování aktivity – jeden z dalších velice alarmujících bodů je to, že bezplatné VPN připojení často obsahují online sledovače aktivity. Bylo potvrzeno, že až 72 % bezplatných sítí vkládá do svého softwaru sledovače třetích stran. Takové VPN pak často tyto sledovače používají ke shromažďování údajů o vaší online aktivitě, takže inzerenti na vás mohou lépe cílit reklamy. Namísto toho, aby vám tedy poskytovaly soukromí, VPN zdarma dělají pravý opak – shromažďují vaše informace a prodávají je tomu, kdo nabídne nejvyšší nabídku. 
  5. Prodej výkonu vašeho zařízení – kromě povolení reklam si našla VPN Hola další způsob, jak vydělat peníze na svých bezplatných uživatelích: umožňuje platícím zákazníkům využívat výpočetní výkon vašeho zařízení – v podstatě prodávat vaši šířku pásma za účelem zisku.

Ve skutečnosti to nedělají tajně, dočtete se to i na jejich stránkách, i když lehce uhlazeně podané: „Hola generuje příjmy prodejem komerční verze služby Hola VPN podnikům (prostřednictvím naší značky Luminati). To nám umožňuje ponechat Hola zdarma pro naše uživatele PC a Mac zařízení. Uživatelé, kteří si chtějí užívat síť Hola, aniž by přispívali svými nečinnými zdroji, tak mohou učinit připojením k prémiové službě Hola za 5 $ měsíčně (nebo 45 $ ročně).“

Nezmiňují už však, že značka Luminati byla využita minimálně v jednom případě útoku botnetu. “Botnet“ je označení malware, který infikuje velké množství jednotlivých počítačů malwarem a spojí je dohromady k provedení útoku. Jinými slovy, všechny počítače v síti VPN Hola, patřící jejich neplatícím uživatelům zabrali kyberzločinci.

  1. Netflix – závěrem už jen ta nejméně nebezpečná věc. V současné době neexistuje ani jedna bezplatná VPN, se kterou byste mohli spolehlivě odblokovat Netflix. Což vaše soukromí sice neohrozí, ale znepříjemnit chvíli to dokáže.

Ptáte-li se nás, zda se oplatí zkoušet nějaké bezplatné VPN, odpověď je jasná. Ne. Za nás je prémiová/placená VPN jistota. Navíc se jedná o vaše soukromí, a co je víc?